sobota, 22 października 2016

Zniekształcenia obwiedni

Kolejnym typem zniekształceń dźwięku, których nie potrafimy usłyszeć pomimo ich dużej skali są zniekształcenia obwiedni w odniesieniu do narastania i zanikania. 

Zniekształcenie polega na tym, że wystąpią narastanie i zanikanie, których to elementów nie powinno być w ogóle. Wygasanie, które trwa pewien czas wiąże się z czasem potrzebnym do rozproszenia nagromadzonej energii. Ten aspekt, czyli wygasanie sygnału jest dobrze znany i wiąże się z pogłosem. Słabo znane jest natomiast narastanie sygnału.

Zniekształcenie transientu powstaje wtedy, gdy dźwięk ma częstotliwość jednego z rezonansów pomieszczenia. W tym przypadku nie mówi się o zanikaniu sygnału jako o pogłosie, ale raczej o wygasaniu rezonansu, częstotliwości modalnej, pomieszczenia.

W praktyce słuchając muzyki w pomieszczeniu, które nie ma wytłumionych modów każda częstotliwość dźwięku instrumentów pokrywająca się z modami zostanie zniekształcona w ten sposób, że dźwięk będzie narastał przez pewien czas. Czas narastania dźwięku dla częstotliwości rezonansowych pomieszczenia wynosi pewien ułamek sekundy. W wielu przypadkach może on wynieść np. pół sekundy, a nawet więcej.

Z występowania tych zniekształceń zdaje sobie sprawę znikomy odsetek słuchaczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz