poniedziałek, 19 lutego 2018

Ustroje za kolumnami

Już kilka razy pisałem o konieczności optymalnego ustawienia kolumn względem ściany. W skrócie: trzeba unikać odległości z przedziału 0,8-2 m. Poza tym wzmiankowane było też ustawienie elementów akustycznych bezpośrednio za kolumnami, tzn. pomiędzy głośnikami i ścianą. Tu jest jednak kilka zastrzeżeń.

Oczywiście, że można postawić absorber, a najlepiej pułapkę basową za kolumną i to jest właśnie pierwsze zastrzeżenie. Pułapka basowa sprawdzi się lepiej niż element pochłaniający szerokie spektrum. Dlatego, że warto tłumić niski bas, co zresztą jest trudne, ale wyższy już niekoniecznie, a średnie tony być może najlepiej zostawić tak jak są. Element szerokopasmowy za kolumną może stłumić trochę za dużo wyższego basu, co niekoniecznie będzie korzystne w kontekście tego, że niski pozostanie prawie bez zmian. Dlatego pułapka basowa będzie lepsza. W odniesieniu do średnich tonów, które pułapka basowa już tak nie tłumi, będzie to skutkować bardziej żywym dźwiękiem.

Drugie zastrzeżenie jest takie, że do bardzo bliskiego ustawienia przy ścianie kolumny z otworem z tyłu nadają się raczej średnio. W takim układzie otwór trzeba zatkać gąbką, którą dają producenci. Ale naprawdę dobrze w takim układzie sprawdzają się kolumny z otworem z przodu albo w ogóle zamknięte.

Więcej powie obraz niż długi tekst, warto obejrzeć poniższy film. Jednak już nawet na stop klatce widać pułapki basowe za kolumnami w profesjonalnym studio, więc jest potwierdzenie, że metoda się sprawdza. W drugiej części filmu można jeszcze zobaczyć kolumny dosłownie postawione prawie przy samej ścianie, ale z otworem z przodu. Więc wszystko się zgadza i mamy wszystko "czarno na białym" mówiąc przenośnie.
Film warto obejrzeć, jeśli ktoś jeszcze go nie zna, bo jest to także przykład na to jak zrobić dobrą adaptację i nawet są wskazówki, gdzie postawić dyfuzory, i jakie, jeśli ktoś chce je mieć.

PS. Chodzi w tym poście o to, że jeśli ktoś postawił sobie za kolumnami elementy szerokopasmowe i stwierdził, że efekt nie jest taki, jakiego się spodziewał, ma wyjaśnienie. Poza tym do dobrej adaptacji akustyki potrzeba jeszcze kilkunastu dodatkowych ustrojów poza tymi za kolumnami. Więc jeśli ktoś ma tylko dwa, lepiej je dać na tylną ścianę, a nie na przednią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz