poniedziałek, 19 lutego 2018

Ustroje za kolumnami

Już kilka razy pisałem o konieczności optymalnego ustawienia kolumn względem ściany. W skrócie: trzeba unikać odległości z przedziału 0,8-2 m. Poza tym wzmiankowane było też ustawienie elementów akustycznych bezpośrednio za kolumnami, tzn. pomiędzy głośnikami i ścianą.

Można postawić za kolumną absorber, a najlepiej pułapkę basową. Do bardzo bliskiego ustawienia przy ścianie kolumny z otworem z tyłu nadają się raczej średnio. W takim układzie otwór trzeba zatkać gąbką, którą dają producenci. Ale naprawdę dobrze w takim układzie sprawdzają się kolumny z otworem z przodu albo w ogóle zamknięte.

Więcej powie obraz niż długi tekst, warto obejrzeć poniższy film. Jednak już nawet na stop klatce widać pułapki basowe za kolumnami w profesjonalnym studio, więc jest potwierdzenie, że metoda się sprawdza. W drugiej części filmu można jeszcze zobaczyć kolumny dosłownie postawione prawie przy samej ścianie, ale z otworem z przodu.
Film warto obejrzeć, jeśli ktoś jeszcze go nie zna, bo jest to także przykład na to jak zrobić dobrą adaptację i nawet są wskazówki, gdzie postawić dyfuzory, i jakie, jeśli ktoś chce je mieć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz