sobota, 9 stycznia 2016

Ustawienie kolumn głośnikowych - ściany boczne

Głośnik nie powinien stać bliżej bocznej ściany niż 65 centymetrów dlatego, że dźwięk bezpośredni nie powinien być dublowany dźwiękiem odbitym wcześniejszym niż 3,5 milisekund. Dźwięk pokonuje w tym czasie czasie drogę około 1,2 metra wobec tego jeżeli głośnik postawi się 65 cm od ściany, to ten warunek zostanie spełniony.

Jeżeli na dźwięk bezpośredni nałożymy dźwięk odbity i nie będzie on dostatecznie opóźniony, to oba zostaną odebrane jako jeden. Za wrażenie przestrzenności odpowiadają odbicia zawierające się w pierwszych 3,5 milisekundach. Dźwięk bezpośredni i pierwsze odbicia odpowiadają za lokalizację. Dlatego powinno się dążyć do tego by mieć w tym przedziale czasu odbiór niezakłócony odbiciami.
Droga, którą pokona dźwięk odbity powinna być na tyle dłuższa, aby opóźnienie wyniosło co najmniej 3,5 ms.

4 komentarze:

 1. Czy rozważając powyższy przykład dla pokoju o szerokości 4 metry dobrą odległością jest odsunięcie kolumny o około 1 metr od ściany bocznej i max 1 metr od ściany przedniej (zgodnie z sąsiednim artykułem) to czy równe odległości od ściany przedniej i bocznej nie będą miały negatywnego wpływu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie powinno się ustawiać kolumn w takiej samej odległości od ścian przedniej i bocznej, bo 2x zostanie wycięta ta sama częstotliwość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy jest jakaś minimalna akceptowalna różnica w tych odległościach? I jak mierzyć odległość do ścian bocznych? Do obudowy czy np do tweetera i co jeśli jest on przesunięty względem osi kolumny?

   Usuń
  2. Nie ma. Włącza się płytę testową i słucha odpowiedzi basu. Lepsza jednak większa różnica niż mniejsza. Do bocznej ściany mierzy się do krawędzi obudowy, a jeśli ta jest pochylona, to mierzy się krótszą odległość.

   Usuń