środa, 30 maja 2018

Idealne ustawienie gramofonu analogowego

Nie ma bardziej uciążliwego w eksploatacji źródła dźwięku niż gramofon i płyty winylowe. Pomijając słabszą jakość dźwięku, szumy, trzaski, rysy, zniekształcenia itp. trzeba co jakiś czas wstać, podejść i zmienić stronę, albo płytę itd. To wstawanie jest problemem zwłaszcza, kiedy się słucha singli. Wstawanie do gramofonu co kilka minut może być irytujące po całodziennej harówce w pracy. Zamiast się relaksować, trzeba wykonywać pewien rodzaj jednak pracy.

Dlatego pod względem, nazwijmy go logistycznym, idealnym miejscem dla gramofonu jest stolik stojący tuż przed nami, a nie miejsce pod oknem, gdzie on faktycznie się znajduje na poniższym zdjęciu.W tym przypadku, gdyby stał na stoliku, nie trzeba wstawać z sofy, żeby zmienić płytę. Pod względem akustycznym takie ustawienie nie jest dobre. Stolik nie wpłynie korzystnie na odbiór. Dlatego ze względu na brzmienie i jakość lepiej ustawić gramofon gdzieś tam, gdzie zazwyczaj stoi zestaw audio, tzn. pomiędzy głośnikami.

Tu trzeba podkreślić, że na zdjęciu mamy niekorzystnie zaaranżowane miejsce odsłuchu. Siedząc przy samej ścianie nie mamy szans na dobry odbiór, ale o tym była mowa w innych postach.

Czyli mamy problem. Jakość dźwięku wymaga ustawić gramofon dalej, a wygoda bliżej sofy. I co tu wybrać? Kompromisu nie może być, jest tylko alternatywa. Albo jakość, albo komfort. Albo wstajemy i chodzimy, a kolana i kręgosłup bolą, albo siedzimy wygodnie i mamy gorszy odbiór.

Trzeba się na coś zdecydować.

Osoby młodsze, które mają zdrowe kolana, kręgosłupy itd. ustawiają gramofon pod ścianą wybierając jakość dźwięku. Ma to jeszcze takie uzasadnienie, że młodzi nie są tak głusi, jak starzy, którzy ogłuchli przez lata słuchania głośnej muzyki, hałas w robocie i na koncertach, na których byli kiedy jeszcze nie wprowadzono przepisów ograniczających hałas. Ponadto z wiekiem można ogłuchnąć ot tak, po prostu.

Osoby starsze natomiast wybierają ustawienie komfortowe. Kręgosłup daje w kość, kolana i biodra też, więc lepiej jest usiąść i się już nie ruszać z miejsca.

Na koniec chciałbym zaproponować ustawienia gramofonu odpowiednio do informacji zawartych w tym poście oraz otrzymanych od ortopedy i laryngologa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz